13 Mart 2013 Çarşamba

Total War: Rome 2 - Part Krallığı

Total War: Rome 2
Part Krallığı Tanıtımı


Hoşgörü, Adalet, Kâr

Parni kabilesinin lideri Arsaces’in tahta geçişi, onlara, Grek-Makedon egemenliğinden kurtulma girişimlerinde zayıflamış olan Selevkos protektoratı Partava’ya karşı zafer sağlamıştır. Böylece, eski Ahameniş hanedanlığıyla kıyaslanabilir ve Roma’nın gücü ve zenginliğine yaklaşan birkaç ülkeden biri olan doğu imparatorluğu Partların yükselişi başlamıştır.

Kabileler birliği olan Partlar, atlarıyla, göçebe atlı okçularıyla ve hem atı hem de sürücüyü kaplayan, ayırt edilir bronz veya gümüş pullu zırhı olan ağır süvarileriyle ünlüydü. Piyade olarak Pers/İran etnik kökenli dağlılara, mızraklılara, avcılara ve bazen Selevkos tarzında zırh kuşanan ve talim yapan paralı askerlere dayanırlardı.

Pers kültürü, Helenistik kültür ve yerel kültürleri harmanlayan Partların dini uygulamaları ve felsefeleri, hem Grek hem de İran tanrılarını yüceltmeyi ve Zerdüştlük uygulamasını içerirdi. Zamanla, ortaya çıkan İpek Yolu ticaretiyle görevlilerini antik dünya boyunca kolayca hareket ettirebilirken, iktisadın temeli olan tarım topraklarının kilit bölgelerini ellerinde tutan asil bir seçkinler ortaya çıkmıştır.

Doğulu bir hizip olan Partlar, Pers İmparatorluğu tarafından kurulan mirasın hem ticaret hacminden hem de kültürel gücünden yararlanmıştır. Yabancı kültürlere karşı bir derece olan hoşgörü, yeni toprakların Partlarca fethedilmesini daha da kolaylaştırmıştır; ancak Zerdüştlük uygulamaları, hem iktisada hem de kamu düzenine zararlı olan, köleliği kötü sayma anlayışına sahiptir. Muharebede muazzam nişancılıkları ve süvari ustalıkları, onları açık alanda savaşırken dikkate almak gereken bir güç yapmıştır.


Konu ve çeviri için forumumuzun değerli üyesi drmbe'e teşekkür ederiz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için;

TTW Ana Sayfa duyurusuna buradan,
TTW Forum konusuna buradan,
TTW Facebook sayfası bilgilendirmesine buradan,
TTW Twitter sayfası bilgilendirmesine buradan,
TTW Google+ sayfası bilgilendirmesine buradan,
TTW Steam grubu duyurusuna buradan,


ulaşabilirsiniz.

www.turktotalwar.com (Total War Oyunları Türkiye Resmi Fan Sitesi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder